Co to jest kolokacja i dlaczego warto wybrać tę usługę dla swojej firmy?

Udostępnij:

​Bezpieczeństwo danych firmy jest niezwykle ważne. Czasem jednak profesjonalne i stabilne środowisko pracy gwarantuje tylko zewnętrzne Data Center. W takim przypadku korzystnym rozwiązaniem jest dostępna w jego ramach usługa kolokacji. Wyjaśniamy, na czym polega kolokacja i dlaczego warto zdecydować się na tę usługę.

Co to jest kolokacja?

Kolokacja to usługa, która pozwala na udostępnianie fizycznej powierzchni i infrastruktury teletechnicznej, bez konieczności tworzenia własnej. Przekazanie zewnętrznej firmie serwerów lub innych urządzeń teleinformatycznych do Data Center zlokalizowanego poza siedzibą firmy zapewnia lepsze bezpieczeństwo danych firmowych. To rozwiązanie przydatne, gdy w miejscu zajmowanym przez firmę nie ma serwerowni oraz dla firm, które zbierają przez całą dobę dane z różnych urządzeń zlokalizowanych poza firmą. Kolokacja serwerów polega zatem na umieszczeniu urządzeń IT (przede wszystkim serwerów i macierzy dyskowych) danej firmy w serwerowni firmy zewnętrznej świadczącej taką usługę. Urządzenia IT mogą być kolokowane w szafach rack usługodawcy lub we własnych szafach rack (firma wynajmuje wówczas jedynie powierzchnię serwerowni). Data Center znajduje się poza firmą, dzięki czemu dostęp do jego zasobów mają tylko upoważnione osoby, a szereg zabezpieczeń sprawia, że nie dostaną się do niego osoby trzecie.

Kolokacja – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

Kolokacja to idealne rozwiązanie zarówno dla małych, średnich, jak i dużych firm oraz korporacji. Kolokacja serwerów w Data Center umożliwia szybkie i łatwe poszerzanie zasobów IT bez konieczności rozbudowy własnej struktury czy kosztownych serwerowni. Dzięki kolokacji w zewnętrznej firmie nie potrzeba odpowiedniej przestrzeni, sprzętu czy wykwalifikowanych specjalistów, co znacznie zmniejsza koszty firmy. Jednocześnie kolokacja zapewnia stabilne środowisko dla systemów informatycznych – jego gwarantem jest umowa SLA.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze usługi kolokacji?

Jeśli decydujemy się na kolokację danych, dobrze jest wybrać kompleksową usługę, tak by nie musieć już zaprzątać sobie głowy dodatkowymi kwestiami., takimi jak wybór i zakup infrastruktury, zatrudnienie wykwalifikowanych specjalistów czy zorganizowanie przestrzeni w biurze.

Usługę kolokacji oferuje dostawca usług dla firm INEA.  W swoim profesjonalnym  Data Center zapewnia 1500 m2 powierzchni na trzech poziomach, kioski po 26 szaf, 48U każda, system UPS w układzie N+1 oraz układ zabudowy w technologii zimnego korytarza. Ponadto firma zyskuje całodobowy nadzór Network Operations Center (24/7/365), 1,2 MW łącznej mocy generatorów w układzie N+1, a także zasilanie i klimatyzację łącz dostępowych. Data Center znajduje się w bezpiecznej lokalizacji poza administracyjnymi granicami Poznania (Wysogotowo, 5 km od A2).

INEA ma własne INEA Data Center spełniające standardy TIER III, w którym dane firmy są całkowicie bezpieczne. Gwarantowany poziom dostępności usługi jest określany wskaźnikiem SLA i wynosi 99,99 %. Usługa kolokacji INEA obejmuje CCTV i system kontroli dostępu, zapewnia gęstość mocy do 10 kW na szafę, wsparcie techniczne wysoko wykwalifikowanych inżynierów oraz daje możliwość skorzystania z usługi Zdalnych Rąk i rozwiązań high density. Usługa ma zagwarantowane zabezpieczenie fizyczne, energetyczne, przeciwpożarowe i teleinformatyczne.

Co istotne dla firm nieposiadających własnej infrastruktury IT – nie jest ona wymagana dla usługi kolokacji w INEA. To idealne rozwiązanie dla małych i dużych firm prywatnych oraz publicznych jednostek administracji publicznej. Dzięki zewnętrznej kolokacji serwerów nie tylko łatwiej prowadzić firmę, ale również zmniejszyć wydatki związane z utrzymaniem serwerowni czy zatrudnianiem osób koniecznych do jej obsługi.

0 Komentarze