Nazwa "konto dla młodych" przez ostatnie lata stała się popularnym sloganem marketingowym wielu banków, pragnących przyciągnąć do siebie tę grupę klientów. Wbrew pozorom jednak takie oferty mogą znacznie różnić się od tych standardowych. Czym cechuje się takie konto, na jakie warunki można liczyć i czy opłaca się je założyć? Sprawdzamy!
Konto dla młodych - podstawowe kryteria wyboru
Osoby młodsze mogą liczyć na bardziej atrakcyjne produkty bankowe. Doskonałym tego przykładem jest tzw. konto dla młodych. To rachunek, który jest przeznaczony tylko dla osób mieszczących się w wyznaczonym przedziale wiekowym, najczęściej niemających więcej, niż 26 lat.
Na ostateczną decyzję wyboru, wpływ ma wysokość opłat, jak i dostęp do bankowości elektronicznej. Obecnie korzystanie z rachunku przez internet, wykonywanie przelewów i płacenie za zakupy online, stały się podstawowymi udogodnieniami. Szukając najlepszego konta dla młodych, warto sprawdzić, czy oferuje ono obsługę za pomocą aplikacji mobilnej i udostępnia nowocześniejsze formy płatności, np. BLIK.
Technologia nieustannie się rozwija, ale w niektórych przypadkach wciąż znaczenie mogą mieć warunki geograficzne. Chodzi przede wszystkim o dostępność placówek stacjonarnych banków. Z drugiej strony, nie przewidując potrzeby udawania się do oddziału, można wybierać spośród ofert banków internetowych. Brak lub bardzo znikoma liczba placówek danej instytucji niejednokrotnie przekłada się na niższe opłaty za prowadzenie konta.
Najlepsze konto dla młodych? Poznamy je po kosztach poszczególnych usług
Najbardziej atrakcyjne konto dla młodych (jak i wszystkich innych!), to z pewnością rachunek, który będzie w pełni bezpłatny. W praktyce w 100% darmowy produkt rzadko kiedy jest oferowany, a jeśli tak się zdarza, często propozycja ma charakter promocji. Należy wówczas sprawdzić dokładnie jej warunki. Analizując różne propozycje, warto zwrócić uwagę na ewentualne opłaty m.in. za:
- prowadzenie konta,
- wykonywanie przelewów (standardowych i ekspresowych),
- korzystanie z karty płatniczej,
- płatności przez internet,
- wypłaty z bankomatów,
- wypłaty za pomocą usług CashBack,
- używanie płatności BLIK,
- korzystanie z aplikacji mobilnej,
- wpłaty pieniędzy na konto.
Dlaczego banki oferują preferencyjne rachunki dla osób młodszych?
Przyczyną stojąca za tym, że konto dla młodych może mieć bardziej preferencyjne warunki, jest długoterminowy zysk instytucji. Każdy rachunek można zamknąć, ale proces ten nie jest łatwy, zwłaszcza gdy z czasem zaczyna się korzystać z pożyczek i kredytów, a także lokat i pozostałych instrumentów. Usługodawcom opłaca się proponować atrakcyjne warunki, aby zyskać klienta, który pozostanie z nim na dłużej.
Istnieją jednak oferty zasługujące na wyróżnienie, czego przykładem jest „Konto Jakie Chcę” dla osób poniżej 26 roku życia. Propozycja Banku Santander to 0 złotych za prowadzenie rachunku i tyle samo za wykonywanie przelewów natychmiastowych (ekspresowych). Za pomocą dołączanej „Karty Dopasowanej” można wypłacać za darmo gotówkę z bankomatów w Polsce i na świecie.
Założenie konta dla młodych niepełnoletnich
Określenie "konto dla młodych" może oznaczać zarówno produkt studencki (dla osób, które nie ukończyły jeszcze 26 r.ż.), jak i dla nastolatków oraz dzieci. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, własny rachunek mogą mieć nastolatkowie już trzynastego roku życia. Do wypełnienia wniosku potrzebna jest najczęściej legitymacja szkolna lub paszport. Musi on również zawierać podpis rodzica lub prawnego opiekuna.
Za zdecydowaniem się na tego typu produkt przemawia wiele zalet. Zazwyczaj jest on powiązany z kontem rodzica lub opiekuna. Dzięki temu możliwe staje się przelanie środków swojej latorośli w taki sposób, że trafią do niej natychmiastowo. To istotny atut w sytuacji, gdy pociecha przebywa poza domem, np. na wycieczce szkolnej lub obozie letnim. Dzięki powiązaniu obydwu rachunków osoby dorosłe mogą częściowo kontrolować to, co dzieje się z powierzonymi pieniędzmi.
Posiadanie konta dla młodych już w wieku kilkunastu lat może być dobrą lekcją w zakresie zarządzania własnymi finansami. Co najważniejsze, trudno wyobrazić sobie dziś wykonywanie wielu podstawowych czynności bez posiadania rachunku bankowego. Zwykle wraz z dostępem do tego produktu młoda osoba otrzyma także własną kartę płatniczą (banki mogą ją szybko zablokować po złożeniu przez rodzica takiej dyspozycji z własnego rachunku).
Artykuł sponsorowany