Chillout roomy, czyli jak podnieść wyniki pracowników

Udostępnij:

Czy miejsce pracy ma wpływ na jej jakość? Bez wątpienia! Co więcej - okazuje się, że większość innowacyjnych pomysłów, które rodzą się w firmach, powstaje nie za biurkiem, lecz podczas burzy mózgów w trakcie pracy w grupie lub w czasie przerwy obiadowej.



Wśród niektórych panuje mylne przekonanie, że designerskie biura wcale nie są koniecznością dla osób wykonujących niekreatywne zawody, takie jak księgowy. Prawdą jest, że każdy, niezależnie od wykonywanego zawodu, potrzebuje odpowiedniej przestrzeni, by dobrze wykonywać swoje obowiązki. Praca w ciasnych boksach znacząco obniża komfort psychiczny, a tym samym wpływa na osiągane rezultaty. 


Okazuje się, że odpoczynek w trakcie pracy jest kluczowy w polepszaniu wyników! Doskonale zdają sobie z tego sprawę wielkie korporacje, w których tak zwane chillout roomy to już codzienność. Spójrzmy giganta takiego jak Google, którego biuro w Mountain View czy w Zurychu przywodzi na myśl kolorowy park rozrywki. Wiedz, że odpowiednia aranżacja biura coraz częściej należy do jednego z kryteriów, dzięki którym pracownicy decydują się na wybór konkretnego miejsca pracy. Przyciągnij do siebie odpowiednich, utalentowanych ludzi!



By pobudzić kreatywność pracowników, wcale nie musisz mieć do dyspozycji wielkiego metrażu i wielkiego budżetu. Wystarczy, że wydzielisz w firmie specjalny kącik, bądź - jeśli dysponujesz - pokój, po wejściu do którego każdy z twoich pracowników (a także ty!) będzie mógł odciąć się od stresu związanego z wykonywanymi czynnościami. W zależności od tego, jaki rodzaj firmy prowadzisz, podobna strefa powinna wyzwalać kreatywność i pobudzać do działania, lub przeciwnie - koić nerwy i uspokajać. W agencji reklamowej doskonale sprawdzi się opcja pierwsza, kiedy prowadzisz firmę finansową - zdecydowanie lepsza będzie ta druga.



Zastanawiasz się, jak urządzić podobne miejsce? Najlepszym rozwiązaniem będzie zapytanie pracowników! Kto wie? Być może mają multum pomysłów na to, jak pracowałoby im się lepiej. Ważnym jest, by zatrudnieni oderwali się od biurek i krzeseł, które zmuszają ich do zachowania jednej pozycji - nie sprzyja to ani zdrowiu, ani dobremu samopoczuciu. Genialnym pomysłem będzie zastosowanie kolorowych puf, poduszek, worków do siedzenia lub - jeśli pozwoli ci na to metraż - kanap i foteli. Niektóre firmy pokusiły się nawet o hamaki! 



chill room

Coraz większą popularność zdobywa designerski powrót do natury. Postaw na kolorowe fototapety z motywami liści lub - jeszcze lepiej - na zielone kwiaty doniczkowe. Wysokie rośliny mogą posłużyć nawet za swoistą ściankę działową, oddzielającą chillout room od reszty firmy. Doskonale skomponują się one z branżowymi czasopismami i książkami. Dysponujesz większymi środkami finansowymi? Postaw na przeszklone przestrzenie. 



Ruch pobudza kreatywność i wydajność! Nie każde biuro zmieści boisko do koszykówki i stół do ping-ponga, ale już stół z piłkarzykami lub tarczę do rzutek… Czemu nie? Coraz częstszą praktyką staje się także ustawianie w chillout roomach konsoli do gier. Obawiasz się, że twoi pracownicy zaczęliby nadużywać przerwy? Co powiesz na regulamin: każdy zatrudniony może korzystać z gier przez kilkanaście minut w ciągu dnia, a uzyskany przez niego wynik zajmuje określone miejsce w rankingu? Może nagroda dla najlepszego gracza miesiąca? ;)



Biurowa kuchnia to też ogromnie ważna sprawa, w końcu to ona pełni funkcję wspólnej przestrzeni, w której rodzą się pomysły w większości z biur. Ważne, by nie zabrakło w niej dystrybutora z wodą lub lodówki z napojami, a także czajnika i ekspresu do kawy. W większych firmach coraz częściej napotkać możemy na wyciskarkę do soków i misy z owocami, a nawet na słodkie i słone przekąski dla pracowników. 


Pamiętaj, że przerwy są potrzebne i ustalono to już naprawdę dawno temu. Polskie Prawo Pracy głosi, że każdy pracujący minimum 6 godzin, zasługuje na 15-minutową przerwę, wliczoną w czas pracy. Praca przed komputerem? Dodatkowe 5 minut za każdą godzinę, jeśli tylko praca ta trwa minimum 4 godziny dziennie. Nie broń się przed zapewnieniem swoim pracownikom dobrych warunków do odpoczynku, a odpłacą ci się większą efektywnością i uśmiechem. Kto wie, może dzięki chillout roomowi twój zespół będzie bardziej zintegrowany i przestanie wyczekiwać godziny wieszczącej koniec pracy i opuszczenia biura?


0 Komentarze