W których branżach powszechna jest praca zdalna?

Udostępnij:

​Praca zdalna ma coraz więcej entuzjastów zarówno wśród pracowników, jak i przedsiębiorców. Klasyczny 8-godzinny model pracy biurowej zaczyna coraz mniej przystawać do realiów współczesnego życia. W dzisiejszym artykule odpowiemy, w jakich branżach najłatwiej znaleźć pracę zdalną i jak jej szukać.

Jakie są zalety pracy zdalnej?

Praca zdalna ma liczne zalety zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników. Właściciele firm mogą poszukiwać specjalistów mieszkających w znacznym oddaleniu od stacjonarnej siedziby. Jednocześnie ograniczają oni koszty związane z pozyskaniem nowo zatrudnionego eksperta. Pracodawca nie musi bowiem organizować dla niego miejsca pracy oraz sprzętu.

Osoby szukające pracy często decydują się na tryb zdalny z powodu ograniczonych możliwości znalezienia zatrudnienia na lokalnym rynku. Ponadto dla wielu pracowników jest to bardziej ekonomiczne i komfortowe rozwiązanie. Czas i pieniądze zaoszczędzone na dojazdach można spożytkować na aktywny wypoczynek z rodziną. Dodatkowo praca zdalna odznacza się większą elastycznością. Ma to szczególne znaczenie dla młodych rodziców oraz studentów o ograniczonej dyspozycyjności. Dla wielu osób dodatkową zaletą jest brak wymaganego dress code'u. Nie obowiązuje Cię bowiem żaden określony styl ubioru.

W jakich branżach pracuje się zdalnie?

Pracę zdalną można wykonywać zarówno jako pracownik etatowy na stałe zatrudniony w siedzibie firmy lub jako freelancer. Ten drugi nie jest związany na stałe z żadnym przedsiębiorstwem. Samodzielnie pozyskuje klientów, dla których świadczy określone usługi. Pracować z domu może w zasadzie każdy, kto swoje obowiązki wykonuje przy pomocy komputera.

Najwięcej ofert pracy kierowanych jest do tłumaczy języków obcych oraz copywriterów i specjalistów zajmujących się mediami społecznościowymi. Ponadto osoby szukające stałego zatrudnienia mogą zdecydować się na pracę w roli konsultanta telefonicznego. Wiele ciekawych ofert pracy zdalnej dostępnych na Aplikuj.pl kierowanych jest do pracowników kreatywnych oraz ekspertów z branży IT. Wielu grafików, programistów oraz testerów oprogramowania świadczy swoje usługi z domu.

Zdalnie pracuje także coraz więcej pracowników biurowych oraz ekonomistów i księgowych. Na portalach pracowniczych coraz częściej poszukiwani są asystenci wirtualni.

Jak szukać pracy zdalnej?

Jeśli szukasz pracy zdalnej na etat, skorzystaj z najpopularniejszych portali z ofertami oraz grup w mediach społecznościowych. Większość pracodawców precyzyjnie określa tryb pracy. Czy możliwa jest praca wyłącznie zdalna, stacjonarna czy w trybie hybrydowym. Możesz spróbować skontaktować się bezpośrednio z firmą, z którą chciałbyś nawiązać współpracę lub popytać znajomych. Niekiedy przedsiębiorstwa oferują korzystny system poleceń pracowniczych. Jeśli planujesz zatrudnienie na etacie, nie zapomnij obliczyć swoich zarobków. W tym celu wypróbuj dokładny kalkulator wynagrodzeń na Aplikuj.pl.

Freelancerzy oprócz standardowych portali internetowych mogą poszukiwać zleceń na dedykowanych portalach pośredniczących między usługobiorcą a usługodawcą. Dodatkowo niezależni pracownicy często decydują się na stworzenie własnej strony internetowej. Jest to świetna forma nawiązywania bezpośredniego kontaktu z ewentualnymi klientami.

Artykuł partnera

0 Komentarze