Jakie kroki należy podjąć, aby wystartować w przetargu?

Udostępnij:

Aby wystartować w przetargu, musisz znać podstawowe punkty dokumentacji przetargowej, która zawiera wszystkie wymagania organizatora co do wykonania zamówienia oraz samego brania udziału w przetargu. Jeśli jesteś na początku swojej przygody z przetargami, możesz czuć się zagubiony, ponieważ duża jej część to opisy procedur oraz pouczenia pracodawcy.

Wszystko zaczyna się od poszukiwań idealnego dla ciebie przetargu, czyli od przeglądania ogłoszeń, dzięki którym znalezienie najważniejszych informacji o przetargu będzie łatwiejsze. Kiedy znajdziesz już ogłoszenie przetargu, w którym chcesz wziąć udział powinieneś odszukać pełną dokumentację postępowania. Zazwyczaj znajdziesz ją na stronie zamawiającego, która powinna znajdować się w ogłoszeniu. Jeśli nie zawsze jest to tak łatwe do odszukania, a rzeczywiście zależy Ci na tym właśnie zamówieniu, najlepiej zadzwonić do samego zamawiającego i dopytać o szczegóły oraz miejsce publikacji. Aby wystartować w przetargu, musisz znać podstawowe punkty dokumentacji przetargowej, która zawiera wszystkie wymagania organizatora co do wykonania zamówienia oraz samego brania udziału w przetargu. Jeśli jesteś na początku swojej przygody z przetargami, możesz czuć się zagubiony, ponieważ duża jej część to opisy procedur oraz pouczenia pracodawcy.

Często bywa tak, że jest ona przygotowana słabo i niedokładnie oraz pełno w niej nieścisłości lub błędów. W tym wypadku warto zwrócić się do zamawiającego, z prośbą o wyjaśnienia. Ważne, aby zrobić to przed upływem połowy czasu do składania ofert. Przemyśl dokładnie o co chcesz zapytać i staraj się zadać pytanie tak, aby w odpowiedzi dostać wszystkie informację, których oczekujesz, być może nie będzie okazji aby dopytać o coś po raz kolejny. Śledź dokładnie wszystkie uaktualnienia na stronie ogłoszenia, powinny się one pojawić najpóźniej dwa dni przed rozpoczęciem przetargu.

Jeżeli potrzebujesz tłumaczenia jakiegokolwiek dokumentu, polecamy skorzystanie z usług biura tłumaczeń. Ogólnie rzecz biorąc, najczęściej tłumaczone są dokumenty z języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Najbardziej typowymi dokumentami do tłumaczenia są specyfikacje techniczne i umowy.

Kiedy wszystko już jest jasne, rozpoczyna się proces przygotowania dokumentacji. W zamówieniach nie jest istotne czy zaproponujesz lepszą ofertę od innych. Chodzi tylko i wyłącznie o spełnienie wszystkich warunków zawartych w ogłoszeniach. Niespełnienie nawet najmniej istotnego wymogu, może spowodować, że twoja oferta może zostać odrzucona. Ta, która zdobyła najwięcej punktów pod względem kryteriów oceny zamawiającego, zostaje wybrana.

Następnie należy przeczytać dokładnie ogłoszenie i znaleźć informację o wszystkich dokumentach, które należy załączyć. Po przygotowaniu dokumentacji, należy wnieść wadium, czyli pieniądze, które wpłaca się przy składaniu oferty. Zabezpieczają one wniosek i zniechęcają przed wycofaniem się gdy przetarg trwa. Nie zawsze jednak jest ono wymagane.

Jesteś już gotowy aby wystartować w przetargu! W końcu następuje proces doręczenia oferty zamawiającemu. Zwykle składa się ją w formie pisemnej. Sposób, w jaki ją dostarczysz jest dowolny, może to być kurierem jak i osobiście. Teraz już nic tylko obserwować i czekać na decyzję zamawiającego.

Powodzenia!

Artykuł partnera

0 Komentarze