Bardzo ważną częścią dorosłego życia każdego z nas jest praca zarobkowa. Pieniądze można pozyskiwać na różne sposoby, jednak zdecydowana większość społeczeństwa pracuje, by mieć za co kupić artykuły pierwszej potrzeby, takie jak jedzenie i ubranie, ale również inne, nie niezbędne, ale nadal potrzebne rzeczy, takie jak samochód, telewizor czy książkę. Aby móc prawidłowo i normalnie funkcjonować w społeczeństwie, niezbędne są pieniądze - nie koniecznie astronomiczne sumy, jednak jest pewne minimum, które zapewnia godną i spokojną egzystencję. Aby nie musieć się martwić o przyszłość, powinniśmy oszczędzać albo przynajmniej mieć pewne i stałe źróðło dochodu.

Z drugiej strony praca zarobkowa bywa męcząca i nudna. Niejeden pracownik korporacji powie, że po kilka latach w biurze ma już dość i chciałby robić cokolwiek innego. Również pracownicy wykonujący pracę fizyczną mogą potwierdzić, że gdy wracają do domu po swojej zmianie nierzadko nie mają na nic siły. Jedzą obiad czy kolację, być może obejrzeć oś w telewizji i idą spać. 

Mieć pracę którą się lubi to skarb. Nie każdy ma takie szczęście, jednak coraz więcej ludzi bierze życie w swoje ręce i decyduje się na założenie własnego biznesu. Dzięki temu mogą sami decydować o swojej pracy. Nie mają już nad sobą szefa, a jedynie ewentualnych partnerów biznesowych, jednak relacje z nimi są zgoła inne niż z przełożonym w pracy. Z kontrahentem można negocjować i dyskutować, tak samo jak ze wspólnikiem, natomiast w strukturze hierarchicznej to przełożony ma ostatnie słowo i do niego należy ostateczna decyzja. 

Formalnie założenie własnej firmy jest proste. Wystarczy mieć ukończone osiemnaście lat i móc wykonywać wszelkie czynności prawne - o ile nie jesteś ubezwłasnowolniony, możesz w każdej chwili założyć przedsiębiorstwo. Większość typowych małych firm zgłasza się do odpowiednich urzędów i rejestrów za pomocą formularza CEIDG-1, który dostępny jest w Internecie i można go wysłać pocztą. W praktyce dokumentów może być nieco więcej, jednak zebranie i przesłanie ich w odpowiednie miejsca nie jest wcale trudne. 

Najtrudniejsze w rozkręcaniu biznesu mogą okazać się kwestie finansowe: skąd wziąć pieniądze na start? Nie da się zacząć pracy na własną rękę nie mają żadnych oszczędności. Przede wszystkim firma kosztuje. Zależnie od tego, czym chcemy się zajmować, musimy zainwestować w różne rzeczy: lokal, sprzęt, narzędzia, składniki, materiały… Nic nie jest za darmo! Aby sfinansować start biznesu, możesz wziąć pożyczkę - więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj

Zazwyczaj najdroższym komponentem biznesu jest lokal - wynajem powierzchni może znacznie przekroczyć nasze możliwości finansowe. Warto w takim wypadku pomyśleć o biurach współdzielonych. Ponadto trzeba przygotować się na to, że na początku, kiedy dopiero co otworzymy nasz biznes, możemy nie mieć zbyt wielu klientów. Twoje dochody również nie będą wysokie i może okazać się, że nawet wyjście na zero stanowi problem. Warto mieć oszczędności, by nie musieć martwić się o czynsz i jedzenie w początkowych dniach naszego biznesu. 

Artykuł sponsorowany

0 Komentarze