Dla rodziców kupowanie torby dla ucznia co roku staje się trudnym zadaniem: jak znaleźć wygodny, pojemny, niedrogi i przyjazny dla zdrowia dodatek, z którym dziecko zgodziłoby się pójść do szkoły? Szczególnie trudne dla rodziców pierwszych klas. Nie mając doświadczenia w wyborze plecaka szkolnego, gubią się wśród morza ofert na „szkolnych bazarach”. Pomożemy w tym wyborze.

Teczka, tornister czy plecak do szkoły?

Często te nazwy toreb szkolnych są używane jako synonimy, ale istnieją między nimi znaczne różnice. Teczka to prostokątna torba z kilkoma przegrodami, solidnymi ścianami i jednym uchwytem na górze. Takie modele były popularne w dzieciństwie naszych babć i obecnie są rzadko spotykane w sprzedaży. Głównym powodem spadku popularności jest zagrożenie dla zdrowia dziecka. Podczas noszenia teczki jedną ręką występuje nierównomierne obciążenie ciała, które grozi skrzywienie kręgosłupa. Plecak szkolny ma twardy tył i spód, miękkie ściany i paski do noszenia z tyłu. Wielofunkcyjna rzecz, która jest noszona nie tylko w szkole. Lekki, niedrogi, stylowy. Minus? Słabo chroni zawartość przed deszczem. Ze względu na miękką ramę wygodnie jest nosić ją na jednym ramieniu, co jest bardzo popularne wśród nastolatków. Młodszym uczniom nie zaleca się kupowania takiego akcesorium ze względu na ryzyko niewłaściwej postawy. Tornister to środkowa opcja między plecakiem a teczką. Plecy ortopedyczne rozkładają obciążenie wzdłuż kręgosłupa. Całość uzupełnia solidna obudowa, szerokie ramiączka. Ta torba szkolna jest przestronna i chroni zawartość przed zamoknięciem. Sztywna i gęsta rama ochroni zawartość, jeśli torba spadnie z biurka. Ta opcja jest idealna dla pierwszoklasistów.

Plecak dla malucha

Jasne kolory, ulubione postaci z kreskówek na plecaku, a także na worku na buty, piórnik, które są w zestawie, są głównymi kryteriami wyboru torby szkolnej. Rodzic patrzy także na cenę: akcesoria z wizerunkami bohaterów są o 5-10% droższe niż zwykle, ponieważ producent wlicza w cenę koszt licencji. Ale głównymi kryteriami wyboru powinny być wskaźniki bezpieczeństwa i komfortu. Dla pierwszej równiarki ważne jest, aby tornister nie był szkodliwy dla zdrowia. Zalecamy wybranie go zgodnie z następującymi kryteriami. Należy pamiętać, że oprócz samego plecaka uczeń będzie musiał nosić ze sobą książki, zeszyty i inne akcesoria, które również mają znaczną wagę. Wypełniona nimi torba nie powinna przekraczać 10% masy dziecka. Kiedy dziecko nosi torbę o wadze większej niż określona norma, jego układ mięśniowo-szkieletowy rozwija się z zaburzeniami mięśni, a zwężone mięśnie zakłócają normalny przepływ krwi, a zatem dopływ krwi do mózgu. Zagraża to poważnym problemom zdrowotnym. Miękkie wypukłe odcinki pleców powinny przylegać do ściśle określonych obszarów ciała dziecka. Jeśli tak się nie stanie, obciążenie rozkłada się nierównomiernie. W prawidłowo dobranym torbie górna krawędź znajduje się poniżej karku, a dolna krawędź kończy się w talii, ale nie opiera się o dolną część pleców. Szerokość odpowiedniego produktu nie wykracza poza granice ramion ucznia. Zaleca się wybranie akcesorium z dzieckiem, przymierzanie i sprawdzanie zgodności ze wzrostem.

0 Komentarze