Czy warto kupić samochód na firmę jednoosobową? Jaki model wybrać i jak rozliczać?

Udostępnij:

​Dla wielu przedsiębiorców posiadanie samochodu to kwestia przede wszystkim wygody. Decydując się na zakup auta możesz w późniejszym czasie korzystać z niego także w celach prywatnych. Czy warto kupić samochód na firmę jednoosobową?

Samochód na firmę jednoosobową

Posiadanie samochodu jest dla przedsiębiorcy nie tylko wygodne, ale często też konieczne. Ograniczona mobilność może zdecydowanie utrudnić wykonywanie obowiązków. Zakup samochodu wiąże się jednak z wysokimi kosztami, których często nie jest się w stanie ponieść na początku działalności firmy. Istnieje szansa na wykorzystanie własnego auta w celach służbowych. Pojawia się wówczas konieczność spisywania kilometrówki, czyli ewidencji przebiegu pojazdu, która pozwoli na późniejsze rozliczenie PIT.

Zgodnie z polskim prawem przedsiębiorca może zakupić samochód na firmę jednoosobową, który w późniejszym czasie będzie wykorzystywać w swojej pracy. Nie istnieją jednak regulacje, które dyktują, jakie to ma być auto i czy musi pochodzić koniecznie z salonu. 

Samochód na firmę jednoosobową, a podatek VAT

Warto jednak pamiętać, że firmy, które rozliczają się z podatku VAT, mają możliwość odliczenia 50% lub 100% wartości poniesionych kosztów eksploatacyjnych od kwoty podatku. Mniejszy procent dotyczy sytuacji, w której przedsiębiorca używa pojazdu także do celów prywatnych. Pełną wartość ponoszonych kosztów odliczyć możesz od podatku w momencie, w którym samochód wykorzystywany jest jedynie w celach pracowniczych.

Istnieją zasady, którymi powinieneś kierować się podczas kupowania samochodu na firmę jednoosobową, jeśli chcesz odliczać koszty eksploatacji od podatku. Powinieneś wiedzieć też, że wartość zakupionego auta nie może być wyższa niż 20 tys. euro (przeliczone na złotówki zgodnie z kursem Narodowego Banku Polskiego z dnia kupna).

Jeśli chcesz odliczyć stuprocentową wartość eksploatacji, to automatycznie jesteś także zobowiązany do zgłoszenia go w urzędzie skarbowym z formularzem VAT-26 oraz stworzenia stosownego regulaminu korzystania z samochodu. Na dalszym etapie konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. 

Jaki samochód kupić na firmę? 

Nie istnieje model, który sprawdzi się lepiej, czy gorzej jako samochód na firmę jednoosobową. Wszystko sprowadza się nie tylko do indywidualnych preferencji, ale przede wszystkim kwestii finansowych. Spełnienie marzeń o samochodzie pochodzącym wprost z salonu konkretnego producenta, czy decyzja, by wziąć używane auto to coś, co należy przemyśleć. 

Zanim jednak podejmiesz decyzję odnośnie zakupu używanego czy nowego samochodu na firmę jednoosobową, warto wziąć pod uwagę to, jakie różnice za sobą niosą te decyzje. 

Nowy samochód na firmę jednoosobową

Decyzja o kupnie nowego samochodu na firmę jednoosobową może, wbrew pozorom, okazać się bardziej opłacalna finansowo. Nie tylko dlatego, że nowym autom częściej oferowany jest leasing, ale też ze względu na ewentualną gwarancję, którą uzyskasz. Dodatkowo istotny będzie fakt, że firmy chętniej ubezpieczą samochód nowy, niż używany.

Kupując nowy samochód, masz możliwość wzięcia leasingu wprost od producenta, bez konieczności wykupu auta. Większość przedsiębiorców decyduje się na ten krok ze względu na przystępne koszta oraz gwarancję jakości, jaką automatycznie zyskują.

Auto używane

Największym plusem będzie rzecz jasna niższa cena, zaś minusem fakt, że nie masz żadnej pewności, że samochód, który kupujesz, nie okaże się z biegiem czasu awaryjny. Kupując auto od osoby prywatnej, warto podpisać umowę kupna-sprzedaży. 

Kupowanie samochodu na firmę z drugiej ręki wiąże się także z możliwością naliczenia wyższych składek ze względu na ewentualną awaryjność. Dodatkowo auta błyskawicznie tracą na wartości, więc późniejsze sprzedanie używanego samochodu nie będzie specjalnie opłacalne. Warto też pamiętać, że kupienie auta od osoby prywatnej, wiązać się będzie z koniecznością opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnej (PCC) w wysokości 2% całej jego wartości.

Jak zarejestrować samochód na firmę jednoosobową?

Zarejestrowanie samochodu na firmę jednoosobową nie jest możliwe. Na samozatrudnieniu wprowadzenie go jako środka trwałego, wiąże się z koniecznością zarejestrowania auta na nazwisko właściciela, a nie dane firmowe. Konieczne jest także spełnienie określonych wymogów, które przewidziane zostały w przepisach podatkowych. 

Samochód musi zostać zakupiony w określonym czasie i być własnością (lub współwłasnością) osoby zobowiązanej do opłacania podatków. W momencie rejestracji musi być w pełni zdatny do używania. Zobowiązujesz się także do korzystania z niego przez minimalnie dwanaście miesięcy i musi być wykorzystywany przez podatnika w sposób związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dowodem zakupu samochodu na firmę jednoosobową może być zarówno faktura, jak i również umowa kupna-sprzedaży, jeśli zakupiony został od osoby prywatnej. 

Jeśli samochód jest niezbędnym narzędziem w pracy, wtedy jak najbardziej, decyzja o kupieniu go będzie dobrym rozwiązaniem. Dość istotna jest możliwość korzystania z samochodu służbowego także w celach prywatnych, dzięki czemu, jeśli jesteś  podatnikiem VAT, połowa ponoszonych kosztów będzie odliczona od podatku.

0 Komentarze