Dysk zamontowany w laptopie robi ogromną różnicę w kwestii jego funkcjonalności. Nie chodzi wyłącznie o pojemność, a więc możliwość zapisania jak największej liczby danych, ale również szybkość zapisu i odczytu. Obok procesora i pamięci RAM te dwa parametry znacząco wpływają na wydajność komputera. Odkąd w laptopach standardowo montuje się dyski SSD, ta znacząco wzrosła. Jakie dyski mogą zaproponować obecne modele MacBook Pro oraz MacBook Air?
Ciemność dysku w nowych MacBookach
Ze względu na niedawne pojawienie się na rynku laptopów Apple z procesorami M2 oraz obecność wciąż dostępnych modeli wyposażonych w chipset M1 oferta laptopów MacBook jest bardzo szeroka. Oczywiście każdy model można przed zakupem skonfigurować do własnych potrzeb, co dotyczy również dysków. Korzystając z laptopa głównie do pracy nie trzeba inwestować w większą pojemność. Ta przyda się natomiast użytkownikom, którzy pragną na dysku gromadzić obszerne pliki – na przykład zdjęcia i filmy, chociaż w odwodzie pozostaje oczywiście także pamięci zewnętrzne. Na co mogą obecnie liczyć nabywcy MacBooków?
MacBook Air 13 z procesorem M1:
- - 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB pamięci masowej SSD
MacBook Air z procesorem M2, z 8-rdzeniowym CPU i 8-rdzeniowym GPU:
- - 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB pamięci masowej SSD
MacBook Air z procesorem M2, z 8-rdzeniowym CPU i 10-rdzeniowym GPU:
- - 512 GB, 1 TB, 2 TB pamięci masowej SSD
MacBook Pro 13 z procesorem M2:
- - 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB pamięci masowej SSD
MacBook Pro 14 z procesorem M1:
- - 512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB, 8 TB pamięci masowej SSD
MacBook Pro 16 z procesorem M1:
- - 512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB, 8 TB pamięci masowej SSD
Szybkość decydująca o wydajności
Wybór dysków SSD w ramach praktycznie każdego modelu MacBook jest niezwykle szeroki, natomiast o wydajności komputera decyduje nie pojemność dysku, ale szybkość zapisu i odczytywania danych. Użytkownicy, którzy wybiorą modele MacBook Pro i MacBook Air wyposażone w chip M1 lub M2 nie powinni mieć powodów do narzekania, ale od tej reguły istnieje jeden wyjątek. Dyski SSD montowane w tych komputerach charakteryzują się szybkością:
- - odczytu danych – 2900 MB/s
- - zapisu danych – 2215 MB/s
Niestety projektanci nowego MacBooka Air w wersji z dyskiem o pojemności 256 GB, czyli najmniejszym dostępnym, poszukali oszczędności. Dysk składa się bowiem z pojedynczego chipa NAND, a nie jak w poprzednim modelu dwóch o pojemności 128 GB każdy. Przekłada się to na dużo niższą wydajność:
- - odczytu danych – 1446 MB/s
- - zapisu danych – 1463 MB/s
Z tego względu kupując nowego MacBooka Air warto pomyśleć o pamięci masowej co najmniej 512 GB, nawet jeśli nie jest ona potrzebna. W przeciwnym razie sprzęt będzie pracował wolniej.
Wymiana dysku w MacBooku – laptop odzyskuje dawną świetność
Twój dotychczasowy laptop Apple utracił dawną wydajność? Niekoniecznie musisz natychmiast inwestować w nowy sprzęt, wymiana dysku w MacBooku na szybki i nowoczesny dysk SSD znacząco przyspieszy działanie twojego komputera. Taką modernizację możesz przeprowadzić w renomowanym warszawskim serwisie Apple, MacForce: https://www.macforce.pl/.
Artykuł partnera