Folia do laminowania - jak można ją wykorzystać?

Udostępnij:

W naszych domach znajdują się dokumenty, które wymagają szczególnej uwagi. Papierowe kartki często ulegają zniszczeniu z biegiem czasu. Rysunki przedszkolne naszych dzieci tracą kolor, a świadectwa szkolne kurzą się w zapomnianej szufladzie. Warto je zabezpieczyć folią do laminowania i odpowiednio przechowywać. Jak zadbać o porządek i trwałość tych najważniejszych kartek?

Ilość papierowych kartek, które zalegają w biurkach każdego domu, jest niewyobrażalnie wielka. Niektóre to ważne dokumenty, wymagające segregacji i odpowiedniej archiwizacji, zabezpieczone przed zniszczeniem i zgubieniem. Posiadamy również kartki mniej ważne, ale są to rzeczy, do których mamy po prostu wielki sentyment. Je również warto zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych.

Folia do laminowania dokumentów

Dzięki folii do laminowania można nadawać uszlachetnionym wydrukom odpowiednie walory wizualne, począwszy od efektu połysku, matu, aż po efekty metaliczne. Zastosowanie folii do laminowania podnosi również walory funkcjonalne dokumentów, znacznie poprawiając ich odporność na ścieranie i zarysowanie, a także zabezpieczając je przed negatywnym wpływem takich czynników jak wilgoć, działanie tłuszczów czy kurzu.

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów folii do laminowania, zależnie od tego jaki rozmiar mają nasze dokumenty oraz jaki efekt chcemy uzyskać. Pomoce edukacyjne dla dzieci warto laminować folią z możliwością nanoszenia napisów markerem. Będą to wówczas karty wielokrotnego użytku, zabezpieczone między innymi przed niechcianymi rozdarciami. Warto zwrócić uwagę również na grubość takiej folii do laminowania. Rozróżniamy różne grubości - 80, 100, 125, 175, a także 250 mikronów. Oznaczone są np. 80 MIC. W przypadku tańszych laminarek, które bardzo łatwo zakupić, warto zwrócić uwagę na obsługiwany przez nie rozmiar. Jednak w celu użytku domowego, podstawowa grubość 80 MIC jest z pewnością wystarczająca.

folia do laminowania

Digitalizacja dokumentów

W obecnych czasach warto również zadbać o komputerowe wersje najważniejszych dokumentów, gromadzone na dysku. W takim wypadku należy zrobić skan i odpowiednio dostosować format. Opisanie folderów pozwoli na szybkie odnalezienie konkretnego dokumentu poprzez wyszukiwanie. Przechowywanie najważniejszych dokumentów czy zdjęć na dysku jest o wiele prostsze i daje większą gwarancję długowieczności.

Sentyment do papieru

Jednak wśród wszechobecnego internetu i cyfrowych wersji dokumentów, to właśnie te papierowe mają dla nas największą wartość. Warto więc zadbać o odpowiednie ich przechowywanie. W sieci możemy znaleźć wiele ciekawych rozwiązań na utrwalenie zdjęć, rysunków czy cennych dokumentów. Ułatwieniem może być również odpowiednia segregacja w teczkach czy rozłożenie ich odpowiednio w szufladzie. Folia do laminowania do użytku domowego często nie wymaga od nas używania laminarki. W przypadku starych fotografii jednak lepiej udać się do specjalisty, który bez problemu się tym zajmie, dając nam tym samym gwarancję profesjonalnego wykonania. My natomiast w domu spokojnie możemy opisać każdą odnowioną fotografię, żeby wracając wspomnieniami do dnia jej wykonania utrwalić sobie te cudowne chwile. Więcej na stronie sklep.lobos.pl.

0 Komentarze