OC bez prawa jazdy – czy dasz radę kupić?

Udostępnij:

​Sytuacje, w których osoba nie mająca prawa jazdy staje się właścicielem samochodu należą do rzadkości, ale się zdarzają. Polskie prawo nakazuje, aby każdy zarejestrowany pojazd posiadał obowiązkowe ubezpieczenie OC. Czy właściciel auta może je wykupić, mimo że nie może korzystać ze swojego samochodu?

W jakich sytuacjach OC może być przydatne bez posiadania prawa jazdy?

Posiadanie własnego auta bez prawa jazdy stanowi niecodzienną sytuację, ale się zdarza. Spotyka to między innymi osoby, które z różnych względów tracą ten dokument. Klasycznym przykładem jest kara za jazdę po alkoholu. Prawo jazdy można stracić również na skutek przekroczenia limitu punktów karnych bądź ze względu na orzeczenie lekarskie – stan zdrowia nie pozwala niekiedy na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Zdarza się też, że auto znajduje nowego właściciela drogą spadku albo darowizny, a brak prawa jazdy nie ma wpływu na taki stan rzeczy.

Jak kupić ubezpieczenie OC bez prawa jazdy?

Każde pojazd poruszające się po polskich drogach musi być zarejestrowany i ubezpieczony. W zapisach prawnych obowiązek ten dotyczy posiadacza auta, a nie jego kierowcy, a więc fakt posiadania bądź nieposiadanie prawa jazdy nie ma tu najmniejszego znaczenia. Ubezpieczyciele nie mogą właścicielowi pojazdu odmówić jego ubezpieczenia, gdyż takie postępowanie byłoby niezgodne z prawem. Z drugiej strony niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie decydują się na to rozwiązanie. W jaki sposób? Na przykład dyktując potencjalnemu klientowi zaporową cenę.

Na szczęście nie wszystkie towarzystwo ubezpieczeniowe prowadzą taką właśnie politykę. Osoba bez prawa jazdy może pozostawać wyłącznym właścicielem auta, a następnie ubezpieczyć je na siebie. Jak znaleźć korzystną ofertę? Rynek ubezpieczeniowy od dawna przeniósł się w dużej mierze do sieci. Internetowe porównywarki, takie jak KioskPolis.pl przejęły rolę stacjonarnych agentów ubezpieczeniowych.

To korzystne rozwiązanie, bo właściciel samochodu może w jednym miejscu wygodnie zapoznać się z wieloma ofertami i wybrać najkorzystniejszą. Aby tego dokonać, należy wypełnić formularz zawierający informacje o pojeździe i jego właścicielu, który można znaleźć na stronie: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/. W kolejnych krokach użytkownik wybiera interesującą go propozycję i nabywa wybraną polisę online. 

W formularzu znajduje się rubryka, w której właściciel samochodu podaje rok wydania prawa jazdy. Porównywarka uwzględnia jednak omawianą nietypową sytuację – istnieje możliwość zaznaczenia opcji – "nie posiadam prawa jazdy".

Czy brak posiadania prawa jazdy wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej?

Osobną kwestią stanowi cena ubezpieczenia. Klienci, którzy do tej pory posiadali prawo jazdy, ale je stracili, nie powinni odczuć dużej różnicy. Praktyka pokazuje, że cena ubezpieczenia pozostanie na podobnym poziomie, a zniżki za bezszkodową jazdę zostaną utrzymane.

W gorszej sytuacji znajdują się osoby, które nigdy nie posiadały uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nie przysługują im zniżki i nie posiadają one żadnego stażu za kierownicą. W takim przypadku cena OC może być dość wysoka. Wówczas warto podać głównego użytkownika samochodu, którym będzie na przykład członek rodziny. Jeśli legitymuje się on pokaźnymi zniżkami, cena ubezpieczenia będzie zauważalnie niższa.

Artykuł partnera

0 Komentarze