Na czym polega przechowywanie danych w chmurze?

Udostępnij:

Coraz większym zainteresowaniem wśród firm cieszy się przechowywanie danych w chmurze. Rozwiązanie to sprawia, że ma się możliwość dostępu do firmowych plików praktycznie z każdego miejsca na ziemi i urządzenia. Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej chmury dla swojej firmy?

Chmura internetowa - podstawowe informacje

Chmura to nic innego jak przechowywanie danych na odpowiednich serwerach, które znajdują się w posiadaniu zewnętrznych firm hostingowych czy telekomunikacyjnych. Zadaniem dostawcy usług chmurowych jest zapewnienie dostępu oraz bezpieczeństwa do ich danych przechowywanych na serwerach. Utrzymywanie plików w chmurze może mieć miejsce przez oferowaną usługę na urządzeniu czy też na dedykowanej aplikacji.

Przechowywanie danych w chmurze - zalety

Warto wiedzieć jakie korzyści daje przechowywanie danych w chmurze. Są one najczęściej prezentowane przez większe firmy. Jedną z nich dokonywanie opłat tylko za ten obszar chmury, który jest użytkowany. Ponadto wiele przedsiębiorstw, korzystających z tej usługi zaobserwowało, iż nastąpiło znaczne obniżenie rachunków za prąd. Oszczędności wynikają głównie z ograniczenia sprzętu, który wykorzystywano do tej pory w tradycyjnym przechowywaniu dokumentów. Każda firma ma do wyboru kilka wariantów. Jednym z nich jest przechowywanie danych wewnątrz firmy, na zewnątrz bądź wariant, będący połączeniem tych dwóch sposobów. Ich zastosowanie również wpływa na redukcję kosztów. Dysk chmurowy jest własnością usługodawcy, więc jej wykorzystanie w firmie zewnętrznej nie wymaga dodatkowych opłat. Ogromną zaletą jest całodobowy dostęp do różnego typu danych oraz aplikacji. Jedynym warunkiem jest aktywne łącze internetowe. Chmura dla firm zapewnia usługę dokonywania kopii zapasowej, co jest niezbędne na wypadek wystąpienia awarii i utraty wszystkich danych z serwera.

Chmura dla firm - popularne rozwiązanie

Wśród wielu właścicieli przedsiębiorstw ogromnym zainteresowaniem cieszy się przechowywanie dokumentów w chmurze. Wynika to głównie ze względów ekonomicznych oraz obszernego zastosowania. Pracownicy danej firmy, nawet wykonując pracę zdalną, bardzo zalecaną w czasie pandemii mają stały dostęp do firmowych dokumentów, dzięki usłudze chmury dla firm. Nie ma znaczenia miejsce, w którym się znajdują. Wymagane jest jedynie urządzenie mobilne z dostępem do internetu. Zgodnie z danymi światowymi, obecnie ponad 86% firm jest aktywnym użytkownikiem tej usługi. Z roku na rok popularność ta wzrasta nie tylko wśród klientów firmowych, ale i indywidualnych.

Dysk w chmurze - pojemność

Istotną kwestią dotyczącą chmury dla firm jest pojemność dysku. Należy ją dobierać pod kątem liczby dokumentów, jakie planujemy na niej przechowywać. Jeśli chodzi o dokumenty firmowe, które rzadko ulegają modyfikacjom optymalna będzie pojemność wynosząca 10 GB. Wraz ze wzrostem plików firma ma możliwość poszerzenia przestrzeni chmurowej, nawet do 100 GB, jeśli występuje taka potrzeba. Oprócz liczby przy szacowaniu odpowiedniej pojemności należy brać pod uwagę rodzaj przechowywanych dokumentów. W momencie przechowywania plików multimedialnych należy zadbać o znacznie większą ilość miejsca.

Artykuł partnera

0 Komentarze