Wkrętaki dynamometryczne - do czego służą?

Udostępnij:

W dobie współczesnej technologii, codzienna praca specjalistów wielu dziedzin wymaga maksymalnej precyzji. Od siły dokręcenia śrub zależy prawidłowe funkcjonowanie urządzenia lub instalacji oraz bezpieczeństwo jego użytkowników. Choć niektórzy monterzy z wieloletnim stażem twierdzą, że odpowiednią siłę są w stanie wyczuć intuicyjnie, większość doświadczonych instalatorów poszukuje narzędzi dających gwarancję dokładności, bez ryzyka, jakie niesie wkręcanie elementów montażowych “na oko”. Z pomocą rzetelnym fachowcom przychodzą w tym przypadku narzędzia dynamometryczne.

Do czego służą wkrętaki dynamometryczne?

Wkrętaki dynamometryczne umożliwiają dokładną kontrolę siły montażu, dzięki wyposażeniu w obrotowy potencjometr regulujący żądane wartości. Narzędzie to znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach. Mechanicy samochodowi używają go do pracy przy głowicach silnika lub montażu kół. Inżynierowie branży mechatronicznej - do obsługi szaf sterowniczych i automatycznych systemów kontrolnych. Elektrycy do konserwacji lub instalowania urządzeń rozdzielczych.

Regulator dynamometryczny

Ustawienie odpowiedniego momentu obrotowego ma istotny wpływ na prawidłową i bezpieczną pracę obsługiwanych przez wkrętak urządzeń. Jest to niezmiernie istotne przy mocowaniu ze sobą dwóch materiałów różniących się twardością bądź wytrzymałością mechaniczną. Dotyczy to na przykład łączenia śrubą części stalowych z aluminiowymi. Innym przykładem jest instalacja świecy żarowej. Dokręcana w sposób tradycyjny lub przy złym ustawieniu momentu obrotowego, grozi utratą kompresji, co z kolei skutkuje uszkodzeniem materiału i dodatkowymi kosztami.

wkrętak dynamometryczny 1/4

Precyzyjny instrument pracy mechatronika

Maksymalna precyzja w branży na pograniczu elektroniki, mechaniki i informatyki jest kwestią kluczową. Systemy mechatroniczne w obiektach przemysłowych to rozbudowane, wielomodułowe systemy adaptowane do określonych warunków. Narzędzia mechatronika powinny odznaczać się wielofunkcyjnością i prostotą obsługi, a ich rozbudowany arsenał zminimalizowany do kilku praktycznych instrumentów.

Wkrętak mechatronika regulowany jest za pomocą zintegrowanego z rękojeścią pokrętła, co eliminuje potrzebę używania dodatkowych narzędzi do ustawiania momentu obrotowego. Błędom dostrojenia zapobiega wyświetlacz ze wskazaniem numerycznym. Instrument rejestruje każde jego użycie i wyświetla odpowiedni komunikat w razie potrzeby przesterowania parametrów.

Wkrętak elektryka

Mając na względzie pracę przy instalacji, wkrętak do prac elektrycznych powinien być wyposażony w dobrą izolację napięcia, przynajmniej do 1000 V AC. Niewłaściwy dobór momentu dokręcania podczas instalacji przewodów za pomocą śrub, skutkuje wadliwym ich zamocowaniem. Zbyt silnie lub zbyt luźno zamocowane przyłącza mogą powodować nagrzewanie lub pękanie styków, co może prowadzić do awarii lub zagrożenia pożarowego.

Producenci narzędzi dynamometrycznych dostosowują poszczególne typy wkrętaków do specyfiki określonych branż. W zależności od potrzeb, mają one krótkie lub długie groty i dostosowane kształty rękojeści. Różnią się również poziomem regulacji momentu obrotowego oraz rodzajem akcesoriów dodatkowych. Korzystanie z precyzyjnych urządzeń dynamometrycznych zwiększa skuteczność wykonanych prac i zmniejsza potrzebę eliminacji powstałych usterek.

0 Komentarze