Jednoosobowa działalność gospodarcza - czy zatrudnić księgową?

Udostępnij:

Może się wydawać, że prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest czymś szczególnie skomplikowanym pod względem księgowym. Tym bardziej, jeśli właściciel nie zatrudnia pracowników oraz korzysta z aplikacji pozwalających na generację faktur i monitoring dochodów. Kwestie techniczne rzeczywiście nie są największym problemem. Są nimi natomiast częste zmiany, jakie następują w polskim prawie. Konieczność dostosowania się do stale zmieniających się wymogów może sprawić, że dojdzie do przeoczenia, które może wiele kosztować. Czy można się ustrzec przed tego typu problemami, czy może zatrudnienie księgowej jest korzystniejszą opcją?

Samodzielne prowadzenie księgowości - zalety i wady

Wśród głównych argumentów przemawiających za niezależnym prowadzeniem księgowości wymienia się koszty, jakich się unika nie korzystając z usług biura rachunkowego. Samodzielne rozliczanie jednoosobowej działalności to jednak duże ryzyko popełnienia błędów, których konsekwencje mogą być kosztowne. Dlatego przedsiębiorcy miewają często duże problemy z podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie przyjęcia na siebie obowiązków księgowej.  

Mniejsze koszty

W przypadku jednoosobowej firmy można zdecydować się na wykupienie dostępu do programu księgowego, w którym znajdziemy funkcje pozwalające na dokonywanie rozliczeń jednoosobowej działalności gospodarczej oraz wiele innych opcji przydatnych w księgowaniu. Ponadto wygenerujemy wygodnie faktury, których płatność będziemy mogli łatwo rejestrować. Dostęp do aplikacji wykupowany jest zazwyczaj na rok. Nie musimy więc obawiać się o comiesięczne koszty.  

Zachowanie informacji o dochodach

Dla wielu osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą dużym atutem jest zachowanie dla siebie wszelkich informacji o dochodach oraz kontrahentach. Samodzielnie prowadzona księgowość to niewątpliwie pełna poufność informacji tego typu. Pytanie tylko, czy taki spokój będzie dla nas ważniejszy od spokoju ducha wynikającego z poprawnie prowadzonej księgowości.  

Konieczność pamiętania o terminach

Terminowe rozliczenia to warunek konieczny w przypadku prowadzenia księgowości. Dotyczy to przede wszystkim płatności składek ZUS oraz podatków. Nawet jednodniowe opóźnienia mogą przysporzyć nam wiele problemów, których konsekwencją będzie konieczność składania wyjaśnień w urzędach. Nie mając wsparcia ze strony księgowej, musimy liczyć wyłącznie na siebie.  

Obowiązki pochłaniające cenny czas

Samodzielne rozliczanie się bez wątpienia pochłania cenny czas, który można byłoby przeznaczyć na rozwój firmy. Obliczanie podatków, prowadzenie dokumentacji oraz śledzenie zmian w prawie podatkowym to tylko niektóre z wielu obowiązków przedsiębiorców, którzy nie zdecydowali się na skorzystanie z pomocy biura rachunkowego.

Ciągłe doszkalanie się

Ostatnie lata przynoszą bardzo wiele zmian w prawie podatkowym. Ich bieżące śledzenie wymaga czasu i nierzadko wiąże się także z koniecznością zapoznania się interpretacjami oraz wyjaśnieniami specjalistów z branży, co może dodatkowo pochłaniać cenny czas i być zwyczajnie uciążliwe.  

Duża odpowiedzialność

Nieznajomość prawa nie zdejmuje odpowiedzialności za popełnione błędy. Trzeba o tym pamiętać, jeśli decydujemy się na samodzielne prowadzenie księgowości. Niekiedy popełnienie błędu może zostać odebrane jako działanie na niekorzyść państwa, co z kolei może powodować wiele uciążliwych i stresujących konsekwencji.  

 

Wynajęcie księgowej - zalety i wady

Koszty

Wynajęcie księgowej jest oczywiście związane z odpłatnością, ale zazwyczaj wliczana jest ona w koszty prowadzenia działalności, może więc wpływać na obniżenie wysokości należnych podatków.

Spokój i pewność

Profesjonalne biuro księgowe zdejmuje z nas wiele obowiązków związanych z prowadzeniem działalności, dając pewność prawidłowo prowadzonej dokumentacji. Nie musimy więc na bieżąco śledzić zmian w prawie, nie musimy również obawiać się o to, że nie dopełnimy obowiązków wynikających z nowych zasad podatkowych.

Doradztwo podatkowe

Specjaliści z biura rachunkowego, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu różnorodnych profili działalności klientów, są w stanie doradzić nam najlepsze rozwiązania dotyczące podatków oraz zasugerować najbardziej korzystne formy prowadzenia ewidencji księgowej. Dzięki temu zyskujemy bezpieczeństwo oraz pewność, że nie tracimy pieniędzy z powodu złych wariantów podatkowych. Pomoc księgowej może więc przekładać się bezpośrednio na zyski dla firmy. 

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe?

Wybierając biuro rachunkowe warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, wśród których najważniejsze są odpowiednie uprawnienia księgowych. Istotne jest posiadanie stosownego certyfikatu wydanego przez Ministerstwo Finansów, który obecnie wprawdzie nie jest wymagany, ale jest rodzajem gwarancji odpowiednich kwalifikacji księgowego.

Równie ważne jest sprawdzenie doświadczenia biura rachunkowego, dzięki czemu możemy liczyć na cenne rady i wskazówki dotyczące prowadzonej działalności. Księgowa mogąca pochwalić się wieloletnim doświadczeniem będzie w stanie pomóc nam w wielu kwestiach związanych z prowadzoną działalnością, również w sporach z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Zakres oferowanych usług to kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru księgowej, która obecnie może być nie tylko osobą dokonującą comiesięcznych rozliczeń, ale też osobistym doradcą finansowym przedsiębiorcy.

Możliwość różnorodnych form komunikacji z biurem rachunkowym to standard, o którym warto pamiętać wybierając biuro księgowe. Usprawnienia w postaci kontaktu mailowego pozwalają na znaczną oszczędność czasu oraz wydatków na paliwo.

W gronie polecanych specjalistów mogących pochwalić się dużym doświadczeniem oraz certyfikatem Ministerstwa Finansów, jest Biuro Rachunkowe GOWA oferujące szeroki zakres usług oraz pomoc przedsiębiorcom dopiero rozpoczynającym swoją działalność na rynku.

Artykuł sponsorowany

0 Komentarze